Havuzların Isıtılıp Soğutulması Nasıl Yapılır ?

Havuzların ısı pompası ile ısıtılması soğutulması elbetteki mümkündür.
Havuz suyunu eşanjör desteği ile ısıtmak için kullanılan doğal gaz, Lng kazanı , mazotlu kazan, kömürlü kazan , elektrikli kombiyle ısıtılması yüksek maliyet getirmesinden dolayı; havuz ısı pompalarıyla ısıtmak çok ekonomik ısıtma kaynağı olmasına sebep olmuştur.
Ayrıca ısı pompasının havuz suyunu soğutma yapması da ekstra konfor sağlamıştır.

Kapalı veya açık havuzların, SPA şok havuzlarının, jakuzilerin, ısıtılması veya soğutulması, havuz ısı pompaları ile ekonomik şekilde yapılabilir.

Havuz ısı pompalarında bulunan PVC tüp içindeki titanyum eşanjör sayesinde deniz suyu kullanılan havuzlarda bile ısı pompası ile ısıtma veya soğutma yapmak mümkündür.

Kurulumu kolaydır. Genel olarak filtrasyon sonrası dönüş hattına uygulana by-passlı bağlantı ile havuzunuz kolayca ısıtılabilir veya soğutulabilir.

Havuz ısıtmanın en ekonomik yolu havuz ısı pompalarıdır.

Özellikle bahar aylarında yapılan ısıtma sırasında COP 5 seviyesine çıkmaktadır.Bu durumda, harcadığı 1 kW elektriğe karşı 5kW ısıtma enerjisi üretir.

Havuz sıcaklığını sürekli ölçerek istenen sıcaklıkta sabit kalmasını sağlar. Kullanımı kolaydır.
Isıtma yapılacak kapalı havuzlarda ortam ısısının havuz ısısından 2-3⁰C yüksek olması ideal koşuldur.Aksi durumda, havuz, aşırı buharlaşma yaparak ortamı ısıtmaya çalışacak ve ortam sağlıksız hale gelecektir.